Дітки, готуємось до сповіді

ДІТКИ, ГОТУЄМОСЬ ДО СПОВІДІ


Ця книжечка адресована дітям, які приступають до сповіді й потребують відповідного приготування. У ній в доступній для дітей формі пояснено, що таке сповідь, навіщо вона потрібна і що треба зробити, аби добре висповідатися - щоб вона дала гарні плоди.


ПОВЕРНЕННЯ

Бог є Любов. А гріх - це все те, що протилежне любові: недобрий вчинок, слово чи думка. Кожен наш гріх віддаляє нас від Бога, від Його любові. Гріх також віддаляє нас від ближнього. Через те ми почуваємося не дуже добре: нам важко дивитися в вічі своїм друзям, близьким, і, щонайгірше - нам щораз важче піднести свої очі до Бога. Проте найменше бажання миру, спокою і любові може стати для нас першим кроком повернення. Повернення до люблячого Батька - нашого Бога. І здійснюється це наше повернення по-особливому в таїнстві покаяння. У цьому таїнстві ми визнаємо свої гріхи, щиро каємося і отримуємо Боже прощення та Божу благодать - допомогу у старанні стати добрими Божими дітьми.

Повернення - це також долання якоїсь відстані. Кожен відтинок шляху, що наближує нас до Бога - це визнання своїх гріхів, щире каяття. Це особливий час призадуми, приготування до зустрічі з Богом. Тому дуже важливо покинути звичайні справи і трохи часу присвятити цій особливій подорожі нашого серця - поверненню до Бога.


МОЛИМОСЯ

Частенько буває так, що нам важко побачити гріх у своєму житті і щиро визнати свою провину. Тому, коли хочемо якнайкраще приготуватися до таїнства покаяння, - маємо щиро молитися. Маємо просити в Бога допомоги побачити те, що заважає нам перебувати у Його святій присутності. Бо сам Господь пообіцяв нам: «Кожен бо, хто просить, одержує» (Мт. 7, 8).


ДЯКУЄМО

Коли ми зростаємо у вірі, то особливо помічаємо те, скільки різноманітних ласк Господь нам дав.  Готуючись до сповіді, маємо усвiдомити, що усе життя людини, кожна хвилина і кожна мить є Божим даром. І все, що ми маємо, належить Бoгові, бо саме Бог нас перший полюбив і покликав до життя: «Що маєш, чого б ти не oдepжав?» (1 Кор. 4, 7). Шкода, якщо, зайняті щоденними справами, ми забуваємо дякувати Богові за усі дари, або, щогірше, приписуємо їх собі. Тож під час приготування до сповіді, нам варто пригадати якісь особливі події, зустрічі, пережиття, які ми мали в останні тижні, місяці або роки, і щиро подякувати Бoгові за ці дари. Подяка за конкретні дари може зродити у нашому серці прекрасну подячну пісню щедрому Батькові.

ІСПИТ СУМЛІННЯ

Іспит сумління - це відповіді на запитання: чи завжди ми йдемо дорогою до Бога? Що нам заважає на цьому шляху? Що слід нам виправити? А для того, щоб розрізнити правдиве добро і зло, Бог дав людині заповіді. Саме світло Божих заповідей допоможе нам побачити загублену дорогу до неба, допоможе ставати добрими і досконалими.

Тож, готуючись до сповіді, маємо крок за кроком проаналізувати свої думки, слова і вчинки, своє серце. Тоді побачимо, що саме слід змінити у нашому житті. Без усвідомлення своїх гріхів - іспиту сумління - ми стаємо щораз менш чутливими до присутності Бога.


ЖАЛЬ ЗА ГРІХИ

Коли ми пригадали усі свої rріхи, маємо щиро перепросити Бога за те зло, яке ми вчинили. У нашому серці має з'явитися жаль через те, що ми образили Бoга: «Боже, Ти є Любов, Краса, Правда. Ти любиш мене, як свою дитину. Ти хочеш, щоб я був чесним (чесною), добрим (доброю), працьовитим (пpaцьoвитою), усміхненим (усміхненою); щоби я не робив (робила) нікому кривди, щоби через мене ніхто не турбувався, щоб я нікому не докучав. Прошу Тебе пробач мені, що я стільки разів відходив (відходила) від Тебе. Не покидай мене. Хочу бути з Тобою назавжди: тепер і після смерті. Хочу бути добрим (доброю). Хочу виправитися. Допоможи мені Ісусе. Ти, який був завжди таким добрим до людей - для всіх: для приятелів і ворогів. Ти, який на Хресті молився за тих, що Тебе переслідували. Заступися за мене перед Отцем своїм. Хочу брати з тебе приклад».

Бог завжди готовий вибачити нам скоєний гріх. Тому, якщо сталося так, що ми згрішили, не варто чекати до наступної сповіді, щоб покаятися за цей гріх. Краще одразу щиро перепросити у своєму серці Бога. Також маємо перепрошувати Бога за зло, яке ми сподіяли, щодня під час вечірньої молитви.


МИ ПРОЩАЄМО - НАМ ПРОЩАЄТЬСЯ

Час приготування до сповіді - це також час примирення з нашими ближніми. Попросити вибачення і вибачити ближньому - це те, чого навчає своїх дітей Господь у молитві «Отче наш». Інколи трапляється так, що через певні обставини ми не можемо примиритися з нашими друзями, рідними, сусідами... Часто людям наше вибачення є непотрібне і вони самі не готові вибачити нам. У такому разі слід примиритися з кривдником у своєму серці і, щиро бажаючи йому лише добра, молитися за нього. Це дуже важливо, бо Господь нас застерігає: «А коли ви не будете прощати людям, то й Отець ваш небесний не простить вам провин ваших» (Мт. 6,15).


ПОСТАНОВА ВИПРАВИТИСЯ - СТАТИ КРАЩИМ

Ми хочемо змінитися - стати добрими Божими дітьми. А знаком того, що ми справді бажаємо змін, є сповнення покути, яку священик у таїнстві сповіді нам дає. Бог же радо допомагатиме нам поборювати наші недобрі звички, тільки б ми не забували звертатися до Нього за допомогою. І ми справді станемо кращими, коли дозволимо Богові перебувати в нас, у нашому серці, і коли дозволимо Йому провадити нашим життям.


УМОВИ ДОБРОЇ СПОВІДІ

Пригадати свої гріхи (зробити іспит сумління).
Перепросити Господа Бога (жаліти, що скоїв ці гріхи).
Постановити більше не чинити цих гріхів.
Визнати свої гріхи перед священиком у сповіді.
Виконати покуту, яку дає сповідник.


МОЛИТВИ ПЕРЕД ІСПИТОМ СУМЛІННЯ

Царю небесний, утішителю, Дyше істини, що всюди єси і все нaповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.

Господи Ісусе Христе, я знаю, що Ти мене дуже любиш. Багaто разів я досвідчував (досвідчувала) Твою велику любов до мене. Але я слабкий (слабка) і не завжди мені вдається добре жити і любити. Прошу, прости мені, бо я вчинив (вчинила) гріхи, якими образив (образила) Твою любов.

3наю, однак, що Ти не залишиш мене навіть тоді, коли я згрішив (згрішила), і, що я завжди можу отримати Tвоє прощення. Прошу, допоможи мені сьогодні якнайкраще приготуватися до святої сповіді, щоби отримати відпущення гpixiв. Допоможи мені пригадати всі свої гріхи, щиро жалувати за них і постановити поправитися. Амінь.


ВЗІРЕЦЬ ІСПИТУ СУМЛІННЯ

*Чи вірю я в Бога, чи довіряю Йому як найліпшому Отцеві? Можливо, вірив (вірила) в забобони, гороскопи, ворожіння?

*Чи я маю відвагу визнати свою віру перед іншими? Можливо, мовчав (мовчала), коли хтось говорив зневажливо про віру, про Бога та про Церкву?

*Чи плекаю у своєму серці любов до Бога? Чи вимовляю ім'я Боже або святих з пошаною? Чи, можливо, взивав (взивала) ім'я Боже намарно? Чи вживав (вживала) святі слова у жартах?

*Чи молюся вранці і ввечері? Чи є моя молитва щирою розмовою з Богом? Чи беру участь у Божественній літургії у неділю і свята? Чи намагаюся бути уважним (уважною) у церкві?

*Чи шаную я своїх батьків? Можливо, був (була) впертим (впертою), неслухняним (неслухняною) невдячним (невдячною)? Як я поводжуся в школі? Чи шаную вчителів? Чи старанно вчуся? Чи допомагаю іншим у навчанні?

*Чи намагаюся жити у злагоді з іншими? Чи дякую іншим за добро яке вони мені зробили? Можливо, бажав (бажала) комусь зла або вчинив (вчинила) комусь кривду?

*Чи готовий (готова) прийти на допомогу ближньому? Чи радію успіхам інших? Можливо, заздрив (заздрила), осуджував (осуджувала) і обмовляв (обмовляла) інших?

*Чи перепрошую ближніх, коли їх образив (образила)? Чи відповідаю злом на зло? Можливо, поганими словами, думками і вчинками ображав (ображала) їх:
- був (була) гордим (гордою), хвалькуватим (хвалькуватою), принижував (принижувала) інших;
- говорив (говорила) неправду, був (була) нещирий (нещирою), лицемірив (лицемірила);
- розповідав (розповідала) чужі таємниці;
- намовляв (намовляла) когось до гріха?

*Чи шаную працю інших? Чи дбайливо ставлюся до речей? Можливо, брав (брала) чужі речі без дозволу і забував (забувала) повернути позичену річ?

*Чи дбаю про своє здоров'я? Чи одягаюся відповідно до погоди? Можливо, пробував (пробувала) курити чи вживати алкоголь? Чи дотримуюся правил дорожнього руху? Чи не витрачаю багато часу на комп'ютерні ігри та перегляд телевізійних програм? Можливо, дивився (дивилася) пoгані фільми, малюнки;
брав (брала) участь у поганих сороміцьких розмовах?

*Чи не був (була) лінивою до молитви, науки і праці?

*Чи шаную я природу? Чи не кривдив (кривдила) тварин?


СВЯТА СПОВІДЬ

Підходжу до священика, клякаю і вітаюся словами «Слава Ісусу Христу!» Тоді кажу:
Це моя перша сповідь або Останній раз я сповідався (сповідалася) (кажу коли), покуту виконав (виконала), гріха ніякого не затаїв (затаїла) (якщо затаїв (затаїла), то називаю, який саме).
Хочу Перепросити Бога за мої гріхи... (розповідаю, якими гріхами зневажив (зневажила) Бога).
Перечисливши всі гріхи, кажу: З цілого серця жалую, що я своїми гріхами зневажив (зневажила) Господа і з Божою поміччю постановляю поправитися.
Уважно слухаю те, що священик Meні говорить.
Запам 'ятовую призначену мені покуту.
Священик дав мені розрішення, а я, хрестячись тричі, молюся:
Боже, милостивий будь мені грішному (грішній).
Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.
Без числа нагрішив (нaгpiшила) я, Господи, прости мені.
Священик благословляє мене.
Я роблю знак святого хреста, мовлячи:
В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. І цілую хрест.
Тоді ще раз роблю знак святого хреста і кажу: Дякую, отче. Слава Ісусу Христу!
Відходжу з місця сповіді й дякую Богові за Його любов, за те, що Він простив мені, і виконую завдану мені покуту.


МОЛИТВИ ПІСЛЯ СПОВІДІ

Милосердний Господи! Дякую за Твою всепрощаючу любов до Meне. Дякую за святе таїнство покаяння, через яке я зміг (змогла) навернутися до Тебе. Допоможи мені виправити мої помилки, на майбутнє не грішити й уникати всього, що доводить до зла. Дай ласку змінитися, щоб радо й вірно Тобі служити, бути чесним і доброзичливим до інших, старатися завжди робити те, що Тобі подобається, бо я люблю Тебе, мій добрий Боже!

Безконечно милосердний Господи, дякую Тобі з цілого серця, що Ти простив мені мої гріхи й очистив мою душу. Допоможи мені, Господи, щоб я назавжди став (стала) Твоєю доброю і вірною дитиною. На майбутнє постановляю не грішити та уникати всього, що мене доводить до злого.

Дякую Тобі, найдорожчий Спасителю, що Ти установив святе Tаїнство покаяння для нещасних грішників. Відтепер хочу радо й вірно Тобі служити, сумлінно виконувати всі мої обов'язки, поборювати спокуси до гpіxa та опановувати всі пристрасті.

Навчи мене, Господи Ісусе, гаряче бажати й охоче виконувати все те, що Тобі є миле. Пошли мені ясне пізнання того, чого від мене жадаєш, і зміцни волю й силу все те виконувати. Захорони моє серце перед спокусами і навчи мене пізнати Твою волю і вірно сповняти її в моєму житті. Господи Ісусе Христе, умилосердися надо мною.

Пречиста Діво, Богородице, Маріє. Поможи мені якнайкраще виконувати Божу волю, так як ти це робила, і будь моєю заступницею перед Богом.


ВІРА І ЗАПОВІДІ

Правди віри

1. Є один Бог, що все створив і всім управляє.
2. Бог є справедливий суддя, що за добро нагороджує, а за зло карає.
3. Є три Божі Особи: Бог Отець, Бог Син і Бог Святий Дух - це Пресвята Тройця.
4. Друга Особа Божа, Син Божий, став чоловіком і вмер на хресті задля нашого спасення.
5. Людська душа є безсмертна.
6. Божа благодать є необхідна до спасення.


ГОЛОВНІ ЗАПОВІДІ ЛЮБОВІ

Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, всією душею твоєю, всією силою твоєю і всіма помислами твоїми. Це перша і найбільша заповідь.
А друга подібна до неї: люби ближнього твого, як самого себе (Мт. 22,З7-39).


БОЖІ ЗАПОВІДІ

Я - Господь Бог твій.
1.  Нехай не буде в тебе інших богів, окрім мене.
2.  Не взивай намарне імені Господа Бога твого.
3.  Пам'ятай день святий святкувати.
4.  Шануй батька твого і матір твою.
5.  Не вбивай.
6.  Не чужолож.
7.  Не кради.
8.  Не свідчи ложно на ближнього твого.
9.  Не пожадай жінки ближнього твого.
10. Не пожадай нічого того, що є власністю ближнього твого. (див. Вихід 20,2-17).


ЦЕРКОВНІ ЗАПОВІДІ

1. Установлені свята святкувати.
2. У неділі і свята брати участь у святій Літургії.
3. Установлені пости постити.
4. Кожного року, бодай раз, у пасхальному часі, сповідатися і причащатися.
5. У заборонені часи весіль і забав не справляти.
6. Злих книжок і писем не читати.


ХРИСТИЯНСЬКА ПРАВЕДНІСТЬ

Остерігайся злого - твори добро.


ЧЕСНОТИ
ДАРИ СВЯТОГО ДУХА

Святі таїнства

1. Хрещення
2. Миропомазання
З. Покаяння-сповідь
4. Пресвята Євхаристія - тіло і кров Господа нашого ІсусаХриста під видами хліба й вина
5. Подружжя
6. Священство
7. Єлеопомазання

Божі чесноти

1. Віра.
2. Надія.
3. Любов.

Моральні чесноти

1. Мудрість
2. Справедливість
3. Мужність
4. Здержливість

Головні добрі діла

1. Молитва
2. Піст
3. Милостиня

Діла милосердя для душі

1. Грішника навернути
2. Невігласа навчити
3. У сумніві порадити
4. Сумного потішити
5. Кривду терпеливо зносити
6. Образу з серця прощати
7. За живих і померлих молитися

Діла милосердя для тіла

1. Голодного нагодувати
2. Спрагненого напоїти
3. Нагого зодягнути
4. Подорожнього в дім прийняти
5. Недужому послужити
6. В'язня відвідати
7. Померлого похоронити

Дари Святого Духа

1. Мудрість
2. Розум
3. Рада
4. Кріпость
5. Знання
6. Побожність
7. Страх Божий (див. Ісая 11,2)

Плоди Святого Духа

1. Любов
2. Радість
3. Мир
4. Терпеливість
5. Добротливість
6. Милосердя
7. Віра
8. Лагідність
9. Поміркованість (див. Гал. 5,22-23)

Євангельські ради

1. Добровільна вбогість
2. Досмертна чистота
3. Досконалий послух

Євангельські блаженства

1. Блаженні вбогі духом, бо їх є Царство Небесне.
2. Блаженні плачучі, бо вони утішаться.
3. Блаженні лагідні, бо вони наслідять землю.
4. Блаженні голодні і спрагнені правди, бо вони наситяться.
5. Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть.
6. Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.
7. Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
8. Блаженні вигнані за правду, бо їх є Царство Небесне (Мт. 5,3-10).


ГРІХИ

Головні гріхи і протилежні їм чесноти

1. Гордість               1. Покора
2. Захланність          2. Щедрість
3. Нечистота            3. Чистота
4. Заздрість              4. Зичливість
5. Неуміркованість  5. Уміркованість
6. Гнів                      6. Лагідність
7. Лінивство             7. Пильність

Чужі гріхи

1. Наказувати чинити гріх
2. Спонукувати до гріха
3. Дораджувати чинити гріх
4. Дозволяти чинити гріх
5. Допомагати чинити гріх
6. Не карати за гріх
7. Боронити гріх
8. Хвалити гріх
9. Мовчати, коли чинять гріх

Гріхи проти Святого Духа

1. Надмірна надія на Боже милосердя
2. Безнадійність на Боже милосердя
3. Спротив пізнаній правді християнської віри
4. Завидування ближньому Божої ласки
5. 3акаменілість на спасенні нaпімнення
6. Нерозкаяність аж до смерті

Гріхи, що кличуть про помсту до неба

1. Умисне вбивство
2. Гріх содомський
3. Скривдження вбогих, удів і сиріт
4. Затримання заробітної плати

Останні речі

Смерть, суд, небо, пекло



Художнє оформлення
Христини Рейнарович

Видання цієї книжечки здійснене при фінансовій
допомозі пані Магдалини Цвенар (Канада).
Складаємо щиру подяку за пожертву
і небайдужість до духовного відродження
в Україні

Г 74 Готуємося до сповіді: Для дітей / Укл.
О. Жаровська. - Львів: Свічадо, 2010. - с. 48
ІЅВN 978-966-395-281-9
Видавництво “Свічадо”, 2009
https://svichado.com/


(УВАГА! Текст книжки було перебрано вручну і дещо редаговано, тому перепрошую Читача, Автора та Видавництво за, можливо, десь пропущену літеру)

Немає коментарів:

Дописати коментар