«Тіло - храм Святого Духа»

«Тіло - храм Святого Духа»
Програма статевого виховання (12-13 років)
(Посібник для вчителя)
Тіло - храм Святого Духа: Програма статевого виховання (12-13 років).
 
“За цією програмою стоїть праця багатьох людей. І мене дуже тішить, що ми, як церковна спільнота, зуміли створити свою програму статевого виховання, виходячи з релігійного виховання та наших потреб".
Блаженніший Патріарх УГКЦ
Любомир Гузар


ЗАМІСТЬ ПЕРЕДМОВИ
Маючи досвід з виховання “дітей вулиці”, тобто дітей сиріт чи напів-сиріт, при живих батьках, що, буцім-то за браком часу, покинули своїх дітей на поталу “вулиці”, щиро тішився, коли вийшла друком у світ ця безцінна, методична праця, програма «Тіло - храм Святого Духа», але... на превеликий (мій) жаль, вона не знайшла відгуку у серцях наших парафіян, що вислухавши її мету, воліли за краще й надалі лишати статеве виховання своїх дітей на милість “вулиці”, ніж довірити свої чада вельми одіозній особі, мені - “безбашенному” націоналісту й “оголтєлому” букотерапевту...

Хтось з вас, можливо, запитає: а навіщо тепер, ось тут, у мережі й на блозі, це викладати, адже є вже, у достатній кількості, паперові друковані видання цієї програми?

Так, дійсно, є, але... подібно як протягом останніх 13 років, так і нині, тобто сьогодні й щодня, дітей парафії Преображення Господнього виховує все та ж - “матінка-вулиця”.

Отже все це безумне забуття, злочинне недбальство, оспалість чи небажання змін, швидше за все, відбувається через брак усвідомлення крайньої необхідності викладання у нашій недільній школі програми статевого виховання.

Якщо товар добрий, а покупець його не купує, то, відповідно, продавець його неякісно подає. І саме ця актуальна потреба якісного подання "товару" спонукає мене до максимального поширення інформації про програму «Тіло - храм Святого Духа».

Мета програми

*Допомогти батькам, катехитам, вчителям у вихованні учнів на засадах християнської моралі, зокрема у сфері статевості як дару Божого;
*Плекати чистоту серця та покликання до святості молодої людини у всіх аспектах її життя - соціальному, емоційному, інтелектуальному та духовному;
*Формувати у дітей та молоді розуміння єдності статевої сфери з любов'ю і відповідальністю за себе, за інших осіб та за нове життя;
*Допомогти дітям, молоді і дорослим зрозуміти, що всі ми є істотами статевими, а стать - це набагато більше, ніж зовнішні різниці в будові тіла;
*Виховання чистоти та подружньої вірності;
*Приготування до подружнього і родинного життя.

Структура програми

Програма складається з чотирьох вікових категорій:
І.  Для підлітків віком 12-13 років.
2. Для підлітків віком 14-16 років.
3. Для молоді віком 17-18 років.
4. Для батьків.

Призначення програми

Програма «Тіло - храм Святого Духа» є доповненням до вже діючих програм християнського виховання і буде реалізовуватися в недільних катехитичних школах, у парохіях для катехизації дітей та молоді, у центрах формування молодих сімей, у католицьких школах, пораднях, а також може використовуватися у загальноосвітніх школах як факультатив або допомога при викладанні християнської етики у середніх та старших класах.

Члени робочої групи з опрацювання програми:
- с. Луїза Цюпа, СНДМ - ліцензіат богослов'я, голова Патріаршої Катехитичної Комісії, директор Катехитично-Педагогічного Інституту УКУ;
- Петро Жук - спеціаліст богослов'я, координатор робочої групи з опрацювання програми;
- о. Йосиф Мілян - ліцензіат богослов'я, голова Патріаршої Комісії у справах молоді;...

Вступ

Статевість - це великий Божий дар, який отримала Людина: “Сотворімо людину на наш образ і на нашу подобу... І сотворив Бог людину на свій образ і подобу, на Божий образ сотворив її: чоловіком і жінкою сотворив їх... І побачив Бог усе, що створив: і воно було дуже добре” (Бут. 1,26; 27; 31). Цей Божий дар людина повинна розпізнати та зреалізувати його у своєму покликанні до святості.

Статевість людини була, є і буде в Божому задумі; вона характеризує та ідентифікує особу як чоловіка і як жінку. Статевість - це вимір людського життя, який потрібно знати, плекати, розвивати, дозрівати в ньому, ним правильно жити. Людська особа - унікальний Божий твір, а все, що Бог створив, - добре, величне і святе. “Ти створив моє нутро. Ти мене виткав в утробі матері моєї. Хвалю Тебе, що сотворив мене так дивно: діла Твої предивні...” (Пс. 139,13-14).

Статевість охоплює всі виміри людського буття. Нею позначене не лише людське тіло, але й душа і дух людини. Стать людини не залежить від особистого вибору, її треба сприйняти. Кожна людина повинна зреалізувати себе як чоловік або жінка, незалежно від того, в якому стані вона живе - в подружньому чи в безженному.

Статевість є внутрішньою силою, яка спонукає особу “вийти з себе” назустріч іншій особі - людині або Богові. Саме статевість не дозволяє людині замкнутися в собі, а змушує її шукати повноти у єднанні з іншим, відмінним від неї, щоб взаємно доповнювати, збагачувати одне одного та творити спільноту любові. Ось чому правду про людську статевість неможливо збагнути поза християнським розумінням істинної любові та її єднальної сили, яка єднає людину з Богом, чоловіка з жінкою.

Турбота про християнське виховання дітей та молоді, яке включає статеве виховання, насамперед належить батькам, родині. Церква, як добра Мати, постійно дбає про християнське виховання своїх дітей, оскільки несе відповідальність за їх спасіння. Тому статеве виховання також є турботою Церкви, яка вказує дорогу, допомагає тим, хто відповідальний за виховання. Статеве виховання є складовою цілісного процесу християнського виховання, а не окремою його частиною. Про це свідчать важливі Церковні документи, зокрема:

1. Декларація про християнське виховання Gravissimum Еducationis, № 1, 1965 р. У Цьому документі ІІ Ватиканський Собор звернув окрему увагу на необхідність “позитивного та розсудливого статевого виховання” дітей та молоді.
* “Виховання для Любові. Напрямні статевого виховання”. Цей змістовний та практичний документ Священної Конгрегації Католицької освіти видано у Ватикані 1983 року і вже перекладено українською мовою, тож можемо ним користуватися.
* “Правда про людську статевість та її суть. Дороговкази для виховання в сім'ї”. Папська Рада у справах сім'ї, Ватикан, 1995 р. (Див. Документи Католицької Церкви про шлюб та сім'ю).

Потребу статевого виховання дуже глибоко усвідомлював відомий український педагог Григорій Ващенко, який розглядав окремі питання виховання у молоді статевої чистоти і стриманості та чесності і принциповості.

До Церкви часто звертаються батьки, учителі, катехити за порадою: про що і як розмовляти з підітками, молоддю та старшими, коли виринаютъ питання та проблеми, пов'язані зі статевим вихованням. Слід враховувати складну ситуацію теперішньої молоді, занепад і кризу родин та сімей, а зокрема, наявність різних деструктивних програм, які пропагують вседозволеність, аморальність, і фінансуються деякими політичними партіями та фондами, внаслідок чого великий відсоток підлітків і молоді спровоковано до морально злих вчинків та безвідповідального статевого співжиття поза шлюбом. Як наслідок, зростає кількість різноманітних статевих відхилень, інфекційних захворювань, статевого насильства та ін.

Розуміючи складність ситуації, Синод УГКЦ “доручив Катехитичній Комісії, у співпраці з іншими дотичними Митрополичими комісіями та компетентними науковими інституціями, опрацювати програму статевого виховання на підставі традиції нашої Церкви та існуючого світового досвіду”.

Патріарша Катехитична Комісія спільно з Львівською Комісією у справах Родини та Митрополичою Комісією у справах Родини, Патріаршою Комісією у справах Молоді, Інститутом Родини УКУ та Катехитично-Педагогічним інститутом УКУ опрацювали програму статевого виховання «Тіло - храм Святого Духа».

Проект програми було представлено для обговорення на міжєпархіяльному вишкільному семінарі з приготування до святого таїнства Подружжя 3-7 листопада 2003 року в м. Трускавці. Священики, лікарі, психологи, подружні пари аніматорів, які були присутні на семінарі, підтвердили актуальність та позитивність програми, а також наголосили на надзвичайній потребі в посібниках.

Митрополичий Синод розглянув проект програми та постановив: “Затвердити з 1 січня 2004 року Божого програму статевого виховання, подану Катехитичною комісією”. Зауваження, які надійшли з єпархій УГКЦ в Україні, враховані в програмі «Тіло - храм Святого Духа».

20 січня 2004 року в Українському Католицькому Університеті відбулася презентація цієї програми. У своєму слові Блаженніший Патріарх УГКЦ Любомир Гузар зокрема наголосив: “За цією програмою стоїть праця багатьох людей. І мене дуже тішить, що ми, як церковна спільнота, зуміли створити свою програму статевого виховання, виходячи з релігійного виховання та наших потреб”. Глава УГКЦ наголосив, що у житті часто звертають увагу на негативні вияви та наслідки подружнього життя, зокрема, на аборти та розлучення. Із цим, безперечно, необхідно боротися, але набагато важливіше й ефективніше було б приділити більше уваги позитивному вихованню дітей та молоді до життя у подружжі, сім'ї, родині.

Цю програму включено до вже діючих програм релігійного та морального виховання дітей і молоді насамперед у парохіяльних катехитичних школах, а також її можна використовувати як методичну допомогу при викладанні християнської етики у загальноосвітніх школах.

Після цього було розпочато працю над методичним посібником для вчителя на основі згаданої програми. Перед авторами постало питання концепції та структури цієї книги - яким має бути посібник? Після численних зустрічей та кропіткої праці врешті було вирішено - це має бути посібник для вчителя із темами у формі розширених конспектів уроку.

31 січня 2005 р. було проведено науково-практичний семінар для вчителів програми статевого виховання, в якому взяло участь понад 90 осіб з єпархій УГКЦ в Україні. Серед учасників семінару - майбутніх провідників програми статевого виховання - були вчителі загальноосвітніх шкіл, катехити та студенти Катехитично-Педагогічного Інституту. Учасники семінару детальніше ознайомившись з програмою та проектом посібника першої вікової категорії, обговорили і підтвердили його актуальність та змістовність.

Педагоги, медики та богослови, рецензуючи посібник, висловили свої позитивні враження, наголосивши, що він відповідає методичним вимогам та “сприятиме всебічному розвитку підлітків і допоможе виховати психологічно стійку та фізично здорову особистість”.

Посібник першої вікової категорії висвітлює теми, що стосуються сім'ї як спільноти любові та місця дитини у ній; особистого дозрівання та статевої сфери; відповідальності та вдячності Богові.

Посібник містить три блоки: І - вступна частина, ІІ - розширені конспекти занять (уроків), ІІІ - додатки.

Вступна частина фактично поділяється на два підрозділи. Спочатку, оскільки це перший посібник, подано загальну інформацію про саму програму: мету, структуру та призначення програми. У другій частині вступу інформація стосується вже конкретно посібника для категорії 12-13 рр., а також подано особливості розвитку підлітків цього віку та рекомендації для вчителя.

Основна частина посібника - це розширені конспекти уроків. Вона містить 12 занять, включно зі вступною зустріччю.

Крім цього, передбачена зустріч із батьками, яку повинен провести парох на парохії, а в школі - вчитель. Метою зустрічі з батьками є представлення їм програми та основних матеріалів. що використовуватимуться під час занять.

Враховуючи особливості розвитку підлітків та їх потребу активності, заняття мають бути динамічними. Саме тому посібник містить чимало інтерактивних методів. Завдяки їхньому застосуванню підліток матиме можливість брати живу участь у процесі навчання.

Третя частина - додатки і словник.

Автори посібника подають християнське вчення про людину як чоловіка і жінку, які є образом і подобою Божою, про подружжя як святе таїнство; Про суть та завдання статевості згідно з Божим планом.

Зрозумівши богослов'я людського тіла, учні пізнають сутність статевості, навчаться давати моральну оцінку власним вчинкам, виходячи з християнського усвідомлення і розуміння статевості та релігійних позицій.

У процесі опрацювання програми та посібника особлива увага приділялася духовному аспектові статевого виховання, враховувалася традиція українського родинного виховання.

Подаючи посібник «Тіло - храм Святого Духа», Церква навчає нас словами святого апостола Павла “Хіба ж не знаєте, що ваше тіло - храм Святого Духа, який живе у вас? Його ви маєте від Бога, тож уже не належите до себе самих. Ви бо куплені високого ціною! Тож прославляйте Бога у вашому тілі” (1 Кор. 6,19).

Беручи до уваги, що програму запроваджено рішенням Синоду Києво-Галицької митрополії, ласкаво просимо парохів, катехитів та всіх, хто покликаний до катехитичного служіння, реалізовувати програму статевого виховання у єпархіях, катехитичних школах та парохіях.

Сподіваємося, що посібник «Тіло - храм Святого Духа» послужить катехитам, учителям, батькам у навчально-виховному процесі дітей та молоді.

Комісія у справах катехизації при Патріаршій курії УГКЦ та Катехитично-Педагогічний Інститут УКУ висловлюють сердечну подяку членам робочої групи з опрацювання програми та авторам посібника, консультантам, рецензентам за щиру і плідну працю.

с. Луїза Цюпа, СНДМ,
Голова Патріаршої Катехитичної Комісії УГКЦ,
Директор Катехитично-Педагогічного Інституту УКУ


***  
У посібнику "Тіло - храм Святого Духа" висвітлено інформацію про людину, сім'ю, стосунки у родині, дозрівання, дозвілля, вміння робити правильний вибір; представлено вчення Церкви про зачаття та внутрішньоутробний розвиток дитини, відповідальність; пояснено що статевістъ - це дар Божий людині, як і її життя, а подружжя - святе Таїнство. Беручи участь у заняттях, учні пізнають і зрозуміють значення статевості, навчаться бути толерантними, вирозумілими, відповідальними та давати моральну оцінку власним вчинкам, виходячи з християнського вчення.

Посібник "Тіло - храм Святого Духа" призначений для християнського виховання у парохіяльних катехитичних школах, у католицьких школах, а також може використовуватися у загальноосвітніх школах та бути методичною допомогою при викладанні християнської етики у класах відповідної вікової категорії.


Комісія у справах катехизації при Патріаршій Курії УГКЦ. 2005


Посібник для вчителя. - Львів: Свічадо. 2005. - 100 с. ІЅВN 966-8744-43-8
 
Текстовий шар OCR: vyshkvarok



ЗАВАНТАЖИТИ посібник в pdf   (pdf+ocr,100st.+ilustr.,ukr,28Mb)

=================***================

«Тіло - храм Святого Духа»
Програма статевого виховання (14-16 років)
 (Посібник для вчителя)
Тіло - храм Святого Духа: Програма статевого виховання (14-16 років).


У посібнику "Тіло - храм Святого Духа" висвітлено інформацію про людину, сім'ю, стосунки у родині, дозрівання, дозвілля, вміння робити правильний вибір; представлено вчення Церкви про зачаття та внутрішньоутробний розвиток дитини, відповідальність; пояснено що статевістъ - це дар Божий людині, як і її життя, а подружжя - святе Таїнство. Беручи участь у заняттях, учні пізнають і зрозуміють значення статевості, навчаться бути толерантними, вирозумілими, відповідальними та давати моральну оцінку власним вчинкам, виходячи з християнського вчення.

Посібник "Тіло - храм Святого Духа" призначений для християнського виховання у парохіяльних катехитичних школах, у католицьких школах, а також може використовуватися у загальноосвітніх школах та бути методичною допомогою при викладанні християнської етики у класах відповідної вікової категорії.

Комісія у справах катехизації при Патріаршій Курії УГКЦ. 2005



Посібник для вчителя. - Львів: Свічадо. 2005. - 160 с. ІЅВN 966-8744-53-5
 
Текстовий шар OCR:
vyshkvarok

ЗАВАНТАЖИТИ
посібник в pdf   (pdf+ocr,160st.+ilustr.,ukr,27,4Mb)

Немає коментарів:

Дописати коментар